مطالعات تاریخی

مطالعات تاریخی

فصلنامه مطالعات تاریخی 1385 شماره 14

مقالات

۱.

«راز همه رازها»: نگاهی اجمالی به ادعاهای یهودیان در مورد هولوکاست و سودهایی که از آن می برند

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۹۵۲ تعداد دانلود : ۶۹۸
مقاله حاضر می کوشد تا مروری بر بخش های مهم تر ادعاهای یهودیان در مورد هولوکاست داشته باشد و طی آن قدر مشترکی از همه این ادعاهای متعارض را ارائه کند و به سودهایی که یهودیان و صهیونیستها از افسانه هولوکاست می برند می پردازد. نویسنده در انتها نتیجه گیری می کند که هولوکاست به صنعتی پرسود برای یهودیان و صهیونیستها تبدیل شده است. صنعتی که مبنای آن بر دروغ و بافته ‏های غیرقابل قبول بنا شده و از طریق تبلیغات به آن دامن زده می شود و با قدرت سرکوبگر دستگاههای قضایی از آن حمایت می شود.
۲.

بخت النصر قرن بیستم: نگاهی به زندگی و زمانه آدولف هیتلر و سیاستهای آلمان نازی در قبال یهودیان

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۱۹۳۲ تعداد دانلود : ۱۶۴۲
هدف اصلی این مقاله بررسی سیاست های آلمان نازی و شخص هیتلر در قبال یهودیان است. نویسنده با بررسی روند به قدرت رسیدن آدولف هیتلر، به ذکر حامیان او در این مسیر می پردازد و از همکاری کامل محافل صهیونیستی با هیتلر _ چه در زمان به قدرت رسیدن و چه پس از تصدی قدرت _ پرده بر می دارد. مقاله در ادامه به این پرسش مهم پاسخ می دهد که آیا نظام هیتلری خواهان از میان بردن همه ی یهودیان بوده است یا خیر؟ مباحثی همچون ارتش یهودی هیتلر و مهاجرت اختیاری یهودیان در ادامه مقاله مورد بحث قرار می گیرد. نویسنده در انتها چنین نتیجه گیری می کند که ادعاهای یهودیان و حامیان هولوکاست در مورد سیاستهای رایش سوم در سرکوب یهودیان و کشتار جمعی آنها به هیچ وجه قابل پذیرش نیست چرا که هیتلر در سیاستهای و اعتقادات خود و نیز آلمان هیتلری در جهت گیری های خود اصولا به دنبال کشتار یهودیان نبوده اند. علاوه بر این سازمانها و رهبران مهم یهودیان و صهیونیستها در دوران فعالیت سیاسی هیتلر و در به قدرت رسیدن و اجرای سیاستهای او با وی همکاری و هماهنگی فراوانی داشته اند تا حدی که می توان سیاست هیتلر در مورد یهودیان را کاملا هماهنگ با خواستهای رهبران یهودی و صهیونیست دانست.
۳.

آیا 6 میلیون نفر کشته شده‏اند: بررسى جمعیت‏شناختى و آمارى تعداد یهودیان اروپا

نویسنده:
حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۱۰۹۲ تعداد دانلود : ۶۵۱
ادعا مى‏شود که یهودستیزى آلمان نازى در طى جنگ جهانی ‏دوم منجر به قتل‏عام عامدانه حدود شش میلیون یهودى درسرزمینهاى حاکمیت و یا متحد با رایش سوم گردیده است. قصد این نوشتار آنست که آیا واقعاً شش میلیون یهودى در جنگ دوم بخاطر یهودستیزى رایش کشته شده اند؟ به بیان دیگر، این نوشتار به ‏دنبال تحلیلى آمارى و ارزیابى کلی از آمارهاى ارائه شده در رابطه با کشتار یهودیان است و در این راستا به آمار و ارقام ارائه شده توسط حامیان هولوکاست و تناقضات بسیاری که این آمار با هم دارند اشاره می شود.
۴.

کوره‏هاى حقیقت سوزى: بررسى اردوگاههاى ادعایى مرگ در جریان جنگ جهانى دوم

نویسنده:
حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۸۵۴ تعداد دانلود : ۵۳۵
هدف مقاله حاضر تمرکز بر مسئله اردوگاههاست. نویسنده ابتدا به طرح انواع اردوگاهها و عناوین اردوگاههاى مهم و ذکر مدعیات اصحاب هولوکاست ‏مى‏پردازد در قسمت بعدى به ترتیب با اردوگاههاى مهمى که ادعا شده است اردوگاههاى نابودگرى (قتل‏عام) و به اعتقاد نویسنده، اردوگاههاى ترانزیتى (Transition Camp) بوده‏اند، بحث می شود. سپس در مورد هر اردوگاه به نقد ادله حامیان ‏هولوکاست پرداخته می شود.به اعتقاد نویسنده اندک اسناد واقعى باقیمانده – و نه شهادتهاى سراسر کذب و ضد و نقیض - به خوبى نشانگر آن هستندکه اردوگاهها اماکنى بودند براى نگهدارى گروههایى که حکومت آلمان از ناحیه آنها - به ویژه در شرایط بحرانى جنگ - احساس خطر مى‏کرد به علاوه استفاده ارزان از انرژى کار آنها و بعضاً ترانزیت آنها به‏مناطق دورتر یا خارج از متصرفات نازیها مد نظر نظام هیتلری بوده و نه کشتار نظام مند عده ای خاص.
۵.

مکتب تاریخ حقیقی

نویسنده:
حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۷۸۹ تعداد دانلود : ۴۳۱
این مقاله سعی بر این بوده است تا به معرفی زوایای مختلف مکتب تاریخ حقیقی پرداخته شود. نویسنده در ابتدا به طرح این پرسش می پردازد که در قدم اول برای بازشناسی این جریان باید دید بانیان این جریان چه کسانی هستند؟ معرفی اجمالی از یک مکتب تاریخ پژوهی- یا به قول پیروان آن یک روش تاریخ پژوهی- نظرگاه و ویژگی های آن سه محوری است که برای شناخت این مکتب به آنها در این مقاله پرداخته می شود.برخی عناوین این مقاله بدین شرحند: بازنگری چیست، هولوکاست و تاریخچه شکل گیری بازنگری تاریخی، جنگ جهانی اول و نسل اول بازنگران تاریخی، موفقیت و شکست بازنگران و کتاب شناسی بازنگری.
۶.

فیلم شوآه، ترفندی تبلیغاتی

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۱۲۵۳ تعداد دانلود : ۵۹۴
یهودی فرانسوی، کلود لانزمان، یکی از سرسخت ترین مدافعان داستان هولوکاست است. او احتمالاً بیشترین شهرت خود را مدیون کارگردانی فیلم شوآه است؛ فیلمی طولانی به مدت 91.2 ساعت شامل مصاحبه های ضبط شده لانزمان با افرادی که ادعا می کنند شاهد انواع بیرحمی ها طی تعقیب یهودیان توسط حزب سوسیالیست ملی (نازی) بوده اند. در این مقاله بعد از بررسی دقیق، مشخص می شود که همگی آنها غیرقابل اعتماد هستند؛ خواه به دلیل ادعاهای باور نکردنی یا به این دلیل که شرایط مصاحبه، اعترافات لانزمان، یا اعترافات بعدی شهود وی نشان می دهد که این مصاحبه ها از قبل هماهنگ شده اند.حفره ای نیست پس اتاق گازی وجود نداشته است: بررسی تاریخی- تکنیکی حفره های سقف سردخانه اول کوره های شماره دو در بیرکناو برای وارد ساختن زیلکون Bکارلو ماتوینو مترجم:سید مجتبی عزیزی و غلامرضا رفعت نژاد چنان که می دانیم ادعاهای یهودیان در مورد هولوکاست در نهایت بر ادعای آنان در مورد وجود اتاق های گاز استوار است. اتاق گاز به اتاق های بزرگی گفته می شود که یهودیان مدعی اند تعداد زیادی از یهودیان توسط نازی ها در این اتاق های در بسته با گاز زیکلون B خفه شده و سپس جسد آنها به کوره های آدم سوزی منتقل شده است. سردخانه شماره یک از کوره شماره 2 بیرکناو از جمله مهمترین مکان هایی است که یهودیان در مورد آن ادعا دارند و معتقدند که اتاق گاز بوده است؛ اما این سردخانه - که در کنار کوره ای که پیش از آن برای سوزاندن اجساد قربانیان بیماری های واگیردار از جمله تیفوس و تب تیفوئید به کار می رفته است قرار دارد- برای آنکه کارکرد اتاق گاز برای خفه کردن و کشتار جمعی را داشته باشد نیازمند وجود حفره هایی مناسب برای ورود گاز زیکلون B است. مقاله حاضر که توسط کارلو ماتوگنو محقق ایتالیایی و از جمله متخصصان صاحب اثر در زمینه هولوکاست نوشته شده است به بررسی این نکته می پردازد که آیا چنین حفره هایی وجود داشته و دارند یا خیر.
۷.

پاسخ پروفسور آمریکایی به یک فعال یهودی

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۸۹۲ تعداد دانلود : ۴۲۱
متن حاضر دفاعیه و شهادت دکتر کوین مک دونالد به نفع دیوید ایروینگ در دادگاهی است که طی آن ایروینگ از دبورالیپشتات شکایت کرده بود. مک دونالد در این دفاعیه نشان می دهد که چگونه فعالان یهودی و صهیونیست بر بسیاری از انتشارات دانشگاهی غرب مسلط شده اند و به شیوه های مختلف از انتشار کتبی که مخالف منافع ایشان باشد جلوگیری به عمل می آید.مک دونالد علاوه بر این نشان می دهد که در برخورد با نظراتی که تاریخ یهود را مورد مداقه قرار می دهند، فعالان یهودی به جای قوت و ضعف علمی نظرات ابراز شده به هماهنگی آن با منافع خود توجه دارند و از این رو گاه متفکرانی چون ایروینگ مورد سانسور قرار می گیرند و گاه متون بی ارزش برخی از حامیان منافع آنان توسط مشهورترین انتشارات دانشگاهی منتشر و مورد تبلیغات فراوان قرار می گیرد.
۸.

طرحهای متحدین برای ریشه کنی ملت آلمان

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۱۳۶۰ تعداد دانلود : ۹۱۳
بررسی اقدامات خصمانه دول متحد علیه آلمان هدف اصلی این مقاله را تشکیل می دهد. به اعتقاد نویسنده مدتها پیش از پایان جنگ جهانی دوم و به عبارت دقیق از مدتها پیش از آنکه پیامدهای کشتارهای فجیع در اروپا روشن شود،فاتحان جنگ جهانی و دولتهای دنباله رو آنها، طرحهایی برای انهدام آلمان ریخته بودند که دربردارنده نقض اساسی «قانون ملل» بودند.علاوه بر پروژه های غیر نظامی و ناز ی زدایی آلمان، طرحهایی برای از بین بردن یا اخراج آلمانها از سرزمینی بود که آنها قرنها در آن زندگی کرده بودند.به عبارت بهتر نویسنده مقاله می کوشد تا با بررسی همه جانبه رفتار متحدین با ملت آلمان قسنت های ناگفته ای از تاریخ جنگ جهانی دوم را بازگو نماید.
۹.

معرفی کتاب

حوزه های تخصصی:
تعداد بازدید : ۱۰۷۷ تعداد دانلود : ۷۹۳
"در این قسمت 5 عدد از معروفترین کتب منتشر شده در زمینه نقد هولوکاست به صورت نسبتا کاملی معرفی شده اند. اسامی این کتب و نویسندگان آنها به قرار زیر است: 1- «صنعت هولوکاست» The Holocaust Industry نویسنده: نورمن جی. فینکلشتاین Norman G. Finkelstein 2- گزارش‏هاى لوختر Leuchter Reports اثر: فرد اى لوختر Fred A. Leuchter 3- درس‏هایى در مورد هولوکاست Lectures on the Holocaust اثر: گرمار رادولف germar rudolf 4- اتاق‏هاى گاز در جنگ جهانى دوم؛ واقعیت یا افسانه اثر: پروفسور رابرت فوریسون Robert Faurisson عنوان اصلى کتاب فرانسوی و به شرح ذیل است Memoire endefense، Contre ceux qui Mؤceusent de falsifier L’Histoire، la question der chambres agaz. 5- بزرگترین فریب قرن بیستم The Hoax of the Twentieth Century نویسنده: پروفسور آرتور بوتز Arthur R. Butz "

آرشیو

آرشیو شماره ها:
۴۰